تعرفه تولید محتوا

تعرفه تولید محتوا

تعرفه تولید محتوا

مقدمه ای در رابطه با تعرفه تولید محتوا

تولید محتوا یکی از بخش های مهم هر کسب و کار آنلاین است و تعرفه تولید محتوا یکی از نکات مهمی است که باید آن را در نظر گرفت. متاسفانه به صورت دقیق هزینه تولید محتوا مشخص نیست و هر شرکت یا گروهی که در این زمینه فعالیت می کنند، طبق استاندارد و اصول خاص خودشان، تعرفه تولید محتوا خودشان را برای مخاطب در نظر می گیرند. اما به طور کلی با توجه به نوع محتوا، حجم آن، کیفیت و … می توان تعرفه تولید محتوا را فهمید. بنابراین در این مقاله سعی می کنیم تا عوامل مهم بر تعرفه تولید محتوا را با هم بررسی کنیم.

 

در این مقاله می خوانید :

عوامل موثر در هزینه تولید محتوا

هزینه تولید محتوای متنی

تعرفه تولید محتوا تصویری

تعرفه تولید محتوا ویدیویی

هزینه تولید محتوا صوتی

نکاتی جهت کاهش تعرفه تولید محتوا

 

استفاده از مشاوره های رایگان کارشناسان استودیو سیمیا

09359312383

 

عوامل موثر در هزینه تولید محتوا

مانند بسیاری از خدمات دیگر در فضای آنلاین، تعرفه تولید محتوا نیز ثابت و مشخص نیست اما عوامل موثری که بر روی قیمت آن تاثیر دارند به شرح زیر می باشند:

شرکت تولید محتوا:

برخی از شرکت ها و سازمان هایی که به صورت تخصصی کار تولید محتوا انجام می دهند، هزینه بالاتری نسبت به افراد و شرکت های تازه کار دارند. بنابراین احتمالا هم کیفیت کار آن ها بالاتر است و هم به دلیل داشتن تعداد نیروی کاری زیاد، در زمان سریع تری کار را تحویل مشتری می دهند.

نوع تولید محتوا:

با توجه به نوع محتوایی که وجود دارد (متنی، صوتی، تصویری، ویدیویی و …) هزینه های مختلفی نیز برای آن در نظر گرفته می شود. مثلا هزینه تولید محتوای یک مقاله دو هزار کلمه ای، از یک محتوای ویدیویی یا صوتی ارزان تر است. بنابراین با توجه به زمانی که قرار است صرف تولید محتوا شود و همچنین  نوع محتوا، تعرفه های مختلفی وجود دارد.

تعرفه تولید محتوا

موضوع محتوا:

یکی از عوامل دیگری که در تعرفه تولید محتوا نقش مهمی دارد، موضوع یا عنوان محتوا است. بدین صورت که محتواهای متنی که دارای عناوین و موضوعات نسبتا ساده ای هستند، شامل هزینه های کم تری می باشند و هر چقدر موضوع محتوا تخصصی تر باشد، قطعا هم زمان بیش تری صرف تولید آن خواهد شد و هم هزینه بالاتری دارد.

بستر انتشار:

محتوایی که قرار است منتشر شود، باید بستر و محیطی که در آن انتشار پیدا می کند را نیز مشخص کنیم تا طبق استانداردهای موجود، محتوای با کیفیتی تولید شود. بدین صورت که اگر قرار است شما در شبکه های اجتماعی خود محتوا قرار دهید، نوع محتوای تصویری و ویدیویی بهترین گزینه می باشد و هزینه این نوع محتوا ها از محتوای متنی بالاتر است. یا اگر قرار است شما در وب سایت یا وبلاگ خود در مورد موضوعات مختلف مقاله منتشر کنید، نیاز به یک محتوای متنی دارید.

استراتژی های تولید محتوا:

یکی از نکات بسیار مهم این است که شما صاحب چه کسب و کار هستید و با چه هدفی قرار است در وب سایت خود محتوا قرار دهید. فرض کنید دو نفر وجود دارند که فرد اول صرفا می خواهد با استفاده از تولید محتوا، کاربر را جذب و سئو سایت خود را بالا ببرد و نفر دوم دارای یک کسب و کار استارتاپی است که در زمینه فروش محصولات کار می کند. فرد اول می تواند محتوای معمولی سفارش دهد و این کار با هزینه مناسب برای آن انجام می شود اما نفر دوم که دارای یک ایده استارتاپی است و قرار است که یک هدف خاص را دنبال کند، بنابراین باید در یک دوره نسبتا طولانی، با یک استراتژی تولید محتوای مناسب، کار تولید محتوای کسب و کار و خود را انجام دهد تا در دراز مدت این محتواهای هدفمند، کسب و کار او را گسترش دهند. بنابراین این نفر دوم هزینه نسبتا بالاتری باید جهت تعرفه تولید محتوا پرداخت کند تا از طریق استراتژی های تولید محتوا بتواند در کسب و کار خود پیشرفت کند.

ترجمه محتوا:

یکی دیگر از عواملی که در تعرفه تولید محتوا موثر می باشد، ترجمه و گردآوری محتواها در در زبان های غیر از زبان فارسی می باشد. مثلا فرض کنید شما می خواهید در مورد یک موضوع تخصصی محتوا در وب سایت خود قرار دهید اما محتوای فارسی با کیفیت در این زمینه وجود ندارد و از شرکت تولید کننده محتوا می خواهید که محتواهای انگلیسی با کیفیت را برای شما ترجمه و در اختیار شما قرار دهند یا این که خودتان یک مقاله مشخص را به آن ها می دهید و شرکت مربوطه آن را ترجمه و در قالب یک محتوا استاندارد و با کیفیت به شما تحویل می دهد. بنابراین این نوع درخواست جهت تولید محتوا، هم زمانبر و هم هزینه تولید محتوا بالاتری را برای شما در پی خواهد داشت.

تعرفه تولید محتوا

هزینه تولید محتوای متنی

همان طور که در بخش های قبلی گفتیم با توجه به نوع محتوا، تعرفه تولید محتوا متفاوت می باشد و عوامل موثر در هزینه تولید محتوا را نیز با هم بررسی کردیم. در این بخش یعنی بخش 3 تا بخش 6، چهار نوع مدل محتوایی رایج که وجود دارند را بررسی و در مورد هزینه های آن با هم صحبت خواهیم کرد.

تعداد کلمات:

مهم ترین عامل در هزینه تولید محتوای متنی ، تعداد کلمات تشکیل دهنده محتوا می باشد. بدین معنی که مثلا به ازای هر کلمه مبلغی مشخص می شود و تعرفه تولید محتوا نهایی عبارت است از تعداد کل کلمات محتوا ضرب در هزینه هر کلمه.

محتوا سئو شده:

اگر روی محتوای متنی خوب کار شود و از کلمات کلیدی اصلی و فرعی در آن به اندازه استفاده شود و محتوا از قوانین سئو پیروی کند، روی هزینه آن تاثیر خواهد گذاشت. دقت کنید که لحاظ کردن سئو مناسب و تخصصی در محتوای خود، تعرفه تولید محتوا نسبتا بالایی را برای شما در پی خواهد داشت.

موضوع محتوا:

اگر محتوا شامل موضوعی ساده  باشد و به راحتی بتوان تولید محتوای آن را انجام داد، هزینه معمولی در پی خواهد داشت اما اگر موضوع محتوای شما کاملا تخصصی باشد، بنابراین هم زمان بیش تری خواهد برد و هم روی هزینه آن تاثیر خواهد گذاشت.

تعرفه تولید محتوا تصویری:

محتوای تصویری نیز نوع دیگری از محتواها هستند که بیش تر در شبکه های اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرند و تعرفه تولید محتوا تصویری به مراتب از هزینه تولید محتوای متنی بیش تر است. عوامل موثری که در تعرفه تولید محتوا تصویری نقش مهمی دارند شامل موارد زیر هستند:

قالب اختصاصی:

اگر شما پست های شبکه های اجتماعی مثلا همین اینستاگرام را مشاهده کنید، متوجه می شوید پیج هایی که دارای کاربران زیادی هستند و به صورت تخصصی در زمینه ای خاص فعالیت می کنند دارای محتواهای تصویری با کیفیتی هستند که از قالب های خاص و شخصی سازی شده ای استفاده می کنند. لذا اگر شما نیز بخواهید که از قالب های اختصاصی که فقط متعلق به خودتان است استفاده کنید، باید تعرفه تولید محتوا نسبتا بالایی پرداخت کنید اما در عوض تاثیر بسیار زیادی جهت جذب کاربر و رشد پیج شما خواهد داشت.

آموزش:

اگر دقت کرده باشید خیلی از محتواهای تصویری موجود در اینستاگرام، جنبه آموزشی دارند و هر بار به آموزش یک موضوع تخصصی برای مخاطب می پردازند. بنابراین اگر هدف شما مثلا آموزش دیجیتال مارکتینگ از طریق مجموعه ای از محتواهای تصویری می باشد، این کار کمی تعرفه تولید محتوا شما را بیش تر می کند. مثلا فرض کنید که هر روز و به مدت یک ماه قرار است که دیجیتال مارکتینگ را در قالب محتوای تصویری آموزش دهید که این کار هم باعث جذب کاربر برای پیج شما خواهد شد و هم به صورت هدفمند محتوا تولید کرده اید.

تعرفه تولید محتوا

تعرفه تولید محتوا ویدیویی:

مانند موارد قبلی، عوامل مختلفی در تعرفه تولید محتوا ویدیویی تاثیر گذار است. به طور خلاصه، تولید محتوا ویدیویی عبارت است از ارائه مطالبی خاص در قالب ویدیو به کاربر می باشد. بدین صورت که شما در قاب دوربین ظاهر می شوید و درباره موضوع مورد نظر برای کاربر صحبت می کنید. تعرفه تولید محتوا ویدیویی نسبت به بقیه محتواها، دارای قیمت های بالاتری می باشد که برخی از مهم ترین آن ها به شرح زیر است:

وجود اشخاص در ویدیو:

اگر شما از شرکت تولید کننده محتوا بخواهید که جهت تولید محتوای ویدیویی از افراد مختلفی در ویدیو استفاده کنند و در مورد موضوع مشخصی صحبت کنند، قطعا هزینه بالایی برای شما در پی خواهد داشت چون عوامل فیلمبرداری و تدوین فیلم و بازیگر و … روی محتوای ویدیویی شما کار خواهند کرد. درست است که تعرفه تولید محتوا برای شما گران تر خواهد شد اما این نوع محتوا بیش ترین تاثیر را بر روی مخاطب می گذارد و حتی شما می توانید در آن از تبلیغات هوشمندانه نیز استفاده کنید.

فیلمبرداری و تدوین اختصاصی:

شاید شما نخواهید که در ویدیو خود از اشخاص مختلف استفاده کنید و فقط روی فیلمبرداری حرفه ای و تدوین و … تمرکز کنید که همین کار نیز برای شرکت های تولید کننده محتوا، زمان بر خواهد بود و با توجه به زمان و انرژی که روی آن می گذارند، هزینه متفاوتی برای شما در پی خواهد داشت.

آموزش:

مانند بخش قبل که تولید محتوای تصویری بود، در این بخش نیز بحث آموزش در درون محتوا وجود دارد که این بار شما  می خواهید همان دیجیتال مارکتینگ را در قالب محتواهای ویدیویی در در اختیار کاربر قرار دهید. بنابراین لحاظ کردن آموزش در ویدیو، یکی از عوامل مهم در تعرفه تولید محتوا ویدیویی می باشد و برای شما هزینه بالای را در پی خواهد داشت.

هزینه تولید محتوا صوتی:

آخرین نوع محتوایی که در این مقاله توضیح خواهیم داد، محتوای صوتی است که به طور خلاصه یعنی ارائه مطالب در قالب فرمت های صوتی یا پادکست به مخاطب می باشد و این محتوا ها را می توان در سایت ها و اپلیکیشن های اشتراک پادکست منتشر کرد. مهم ترین عوامل در هزینه تولید محتوا صوتی به شرح زیر می باشند:

تعداد کلمه:

خیلی از شرکت ها همانند محتوای متنی، کلمه را مبنای قیمت جهت محتوای صوتی قرار می دهند و به ازای هر کلمه ای مبلغ خاصی در نظر گرفته می شود و در نهایت تعداد کلمات به کار رفته در محتوای صوتی تولید شده را ضرب در هزینه هر کلمه می کنند و این چنین تعرفه تولید محتوا را برای مشتری مشخص می کنند.

تعرفه تولید محتوا

زمان محتوای صوتی:

برای برخی از شرکت زمان پادکست یا محتوای صوتی مهم است و در ازای هر دقیقه پادکست، هزینه مشخصی تعیین می کنند و در نهایت تعداد دقیقه های پادکست را ضرب در هزینه هر دقیقه می کنند و این چنین هزینه تولید محتوا صوتی یا پادکست را تعیین می کنند.

گویندگان متخصص:

صدای فردی که تولید محتوای صوتی انجام می دهد خیلی حائز اهمیت است و اگر شرکت مورد نظر از گویندگان خوش صدا و معروف جهت تولید پادکست شما استفاده کند، قطعا هزینه بالاتری برای شما در پی خواهد داشت.

نکاتی جهت کاهش تعرفه تولید محتوا:

اگر شما نیاز به محتوا در وب سایت یا شبکه های اجتماعی خود دارید و در ابتدای کار نمی توانید بابت این کار هزینه زیادی پرداخت کنید می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

تولید محتوا توسط خودتان:

کم هزینه ترین راه این است که خودتان کار تولید محتوا را انجام دهید تا دیگر لازم نباشد بابت تعرفه تولید محتوا هزینه ای پرداخت کنید. البته باید در زمینه مورد نظر دانش کافی داشته باشید و با روش های تولید محتوا آشنایی داشته باشید که اصلا کار پیچیده ای نیست.

تولید محتوا متنی:

اگر شما امکانات یا تجربه کافی در این زمینه ندارید، تولید محتوای متنی ساده ترین و سریع ترین روش جهت تولید محتوا است.

کمک گرفتن از محتواهای مختلف:

اگر در زمینه ای دانش کافی ندارید، می توانید محتوای مورد نظر را در سایت ها و مقاله های دیگر مطالعه کنید و بعد از کسب دانش کافی در باره موضوع، اقدام به تولید محتوا کنید.

سخن پایانی:

در این مقاله نکات مفیدی درباره تعرفه تولید محتوا یاد گرفتیم و متوجه شدیم که قیمت ها متفاوت است و هر شرکتی با توجه به نوع محتوا و خدماتی که قرار است به شما ارائه دهد، قیمت های متفاوتی را از شما درخواست می کند. به این نکته مهم دقت کنید که تولید محتوا برای کسب و کار ها، همانند حکم بنزین برای ماشین را دارند. در نهایت این محتوای مناسب است که کاربر را به سمت کسب و کار شما جذب می کند پس زیاد بابت تعرفه تولید محتوا و هزینه ها نگران نباشید.

آیا نیاز به مشاوره دارید؟؟!

فقط کافیست با شماره تماس 09359312383 تماس گرفته و از مشاوره های رایگان کارشناسان استودیو سیمیا برخوردار شوید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


تولید محتوای تصویری

تولید محتوای تصویری

قیمت سئو سایت

قیمت سئو سایت

تولید محتوای متنی

تولید محتوای متنی

تعرفه تولید محتوا

تعرفه تولید محتوا

برچسب ها


آخرین پروژه ها


تولید محتوای ویدیویی
تولید محتوای تصویری
قیمت سئو سایت
خدمات افزایش بازدید سایت
تولید محتوای متنی
تعرفه تولید محتوا