تولید محتوا

تولید محتوا

تولید محتوا

مقدمه ای در رابطه با تولید محتوا

این روزها کلمه تولید محتوا زیاد به گوش می رسد و تقریبا همه ی کسب و کارها و افراد برای دستیابی به فروش بالا یا دستیابی به اهداف خود، از تولید محتوا در کار خود استفاده می کنند. نکات مهمی در این زمینه وجود دارد که حتما باید به آن دقت کنید. مثلا این که با توجه به نوع کسب و کار و خدماتی که دارید، باید تولید محتوا مناسب با آن را ارائه دهید و یا این که این محتواها در چه بسترهایی قرار است منتشر شوند (سایت، شبکه های اجتماعی یا … ) و مهم تر از همه این که محتواها در چه قالبی تولید شوند (متنی، صوتی، تصویری، ویدیویی یا … ). در این مقاله نکات مفیدی در زمینه تولید محتوا خواهیم آموخت، روش های تولید آن را یاد خواهیم گرفت، با بسترهای انتشار آن آشنا خواهیم شد، نکات کلید در این زمینه را خواهیم گفت و مباحث مهم دیگری که در این زمینه وجود دارند را نیز بررسی خواهیم کرد.

 

در این صفحه می خوانید : 

 

تعریف تولید محتوا

تولید محتوا عبارت است از تولید هرگونه محتوای متنی، صوتی، تصویری، ویدیویی و … که قرار است مباحث مفیدی را به مخاطب انتقال دهد. حال این محتواها می توانند در بسترهای مختلفی از جمله وب سایت ها، شبکه های اجتماعی و هر ابزار دیجیتال دیگری انتشار پیدا کنند. دقت کنید که هدف صرفا انتقال دانش در حوزه ای خاص به مخاطب نیست بلکه افراد و کسب و کارها علاوه بر این، با اهداف مختلفی از جمله جذب کاربر، فروش محصول، تبلیغات هوشمند و … اقدام به تولید محتوا می کنند.

 

استفاده از مشاوره های رایگان کارشناسان استودیو سیمیا

09359312383

انواع محتوا

محتوا متنی:

ساده ترین نوع محتوا، محتوای متنی است که شامل هر نوع نوشته یا متنی درباره موضوع خاصی باشد. به عنوان مثال شما مخاطب گرامی که در حال مطالعه این مقاله هستید، در واقع در حال مطالعه یک محتوای متنی هستید.

محتوا صوتی:

رایج ترین نوع محتوا صوتی، پادکست ها هستند که به جای این که محتوا و مطالب را در قالب متن به مخاطب ارائه دهند، آن را در قالب پادکست در اختیار مخاطب می گذارند.

تولید محتوا

محتوا تصویری:

یکی از موثر ترین نوع محتواها، محتوای تصویری است که مطالب در قالب یک یا چند تصویر تولید می شوند. به دلیل رشد شبکه های اجتماعی و تاثیر مثبتی که تصاویر روی مخاطب می گذارند، استفاده از این نوع تولید محتوا بسیار مرسوم است.

محتوا ویدیویی:

گاهی اوقات شما در قالب یک ویدیو، مطالبی را به مخاطب انتقال می دهید که با این کار هم تاثیر بیش تری روی مخاطب می گذارید و هم می توانید تبلیغات موثر تری در آن انجام دهید.

مزیت های تولید محتوا:

اگر شما صاحب یک کسب و کار هستید و می خواهید فروش محصولات یا خدمات خود را بالا ببرید، بهتر است از محتواهای مناسب و هدفمند در کار خود استفاده کنید. فرض کنید شما محصولات مختلفی برای سالمندان دارید و قرار است آن ها را بفروشید، می توانید در ابتدای کار به بحث توجه به سالمندان و مراقبت از آن ها بپردازید، سپس در سالمندان نیازهای مختلفی که وجود دارند را تذکر دهید، در آخر کار هم با معرفی محصول خود و برطرف کردن نیاز این افراد، هم تولید محتوای مناسبی انجام داده اید و مخاطب مباحث جدیدی یاد گرفته است و هم به صورت هوشمندانه در محتوای خود، به معرفی محصولات خود و تبلیغات آن پرداختید. البته در زیر مزیت های مهمی که در این زمینه وجود دارند را آورده ایم:

فروش محصول:

همان طور که در مثال بالا توضیح دادیم، شما می توانید در محتواهای خود از قابلیت های محصولات و خدمات خود بگویید تا مخاطبان را جذب محصولات خود کنید.

تولید محتوا

تبلیغات:

شما می توانید در زمینه ای که محصول یا خدماتی دارید، محتواهایی تولید کنید که برای کاربر مفید باشد و سپس در پایان محتوا او را به خرید محصول یا خدمت خود تشویق کنید. مثلا اگر شما یک فروشگاه اینترنتی در زمینه فروش قهوه دارید، می توانید در مورد خواص قهوه ها و تاثیرات مثبتی که برای سلامت مغز دارند محتوا تولید کنید سپس در داخل محتوا هم به مخاطب بگویید که برای محافظت از سلامتی خود می توانند از قهوه های فروشگاه اینترنتی شما استفاده کنند.

جذب کاربر:

اگر شما به صورت مدام در زمینه ای خاص مطالب مفیدی برای مخاطب خود تولید کنید و او را مشتاق مطالب خود کنید، در نتیجه او به شما به عنوان یک متخصص در زمینه مورد نظر نگاه می کند و همیشه محتواهای شما را دنبال می کند.

سئو:

اگر شما به صورت پیوسته محتوای مفید تولید کنید، بدین طریق هم مخاطبان زیادی جذب می کنید و هم سئو سایت خود را بالا می برید. در واقع هرچقدر مخاطب در سایت شما بماند و مطالب شما را مطالعه کند، موتورهای جستجو می فهمند که مطالب شما برای کاربر مفید بوده بنابراین آن را به مخاطبان بیش تری نشان می دهند.

هزینه پایین:

اگر شما خودتان قادر به تولید محتوا مناسب بودید پس هزینه ای برایتان ندارد اما در غیر این صورت می توانید با پرداخت هزینه ای کم، ین کار را به شرکت ها یا افراد متخصص بسپارید.

زمان کم:

شما می توانید در زمان نسبتا کوتاهی محتوای خود را تولید کنید و آن را انتشار دهید. البته دقت کنید نباید کیفیت را فدای زمان کنید، اما به طور کلی فرآیند تولید محتوا، اگر محتوا زیاد نباشد یک پروسه کوتاه مدت است.

بسترهای تولید محتوا:

شما می توانید محتوای خود را تقریبا در تمامی بسترها منتشر کنید.  برخی از محیط های انتشار محتوا به شرح زیر هستند:

تولید محتوا

وب سایت ها:

اگر دارای وب سایت هستید، می توانید به راحتی و به طور مرتب، تولید محتوای سایت انجام دهید و در وب سایت خود مباحث مفید را برای مخاطبان قرار دهید. اگر هم وب سایت ندارید می توانید محتوای خود را سایت هایی که در زمینه انتشار محتوا فعالیت می کنند قرار دهید.

شبکه های اجتماعی:

ارزان ترین و سریع ترین بستر جهت انتشار محتوا، شبکه های اجتماعی می باشد که امروزه نیز از این محیط بسیار استفاده می شود که دلیل اصلی آن وجود کاربران زیاد در این محیط است.

اپلیکیشن ها و سایت های اشتراک محتوا:

با توجه به نوع محتوایی که وجود دارد، اپلیکیشن های مختلفی نیز جهت انتشار محتوا وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید. مثلا اگر محتوای تصویری یا ویدیویی دارید، شبکه های اجتماعی احتمالا بهترین گزینه هستند. اگر محتوای صوتی دارید می توانید آن را در اپلیکیشن های اشتراک پادکست منتشر کنید یا اگر محتوای متنی دارید می توانید آن را در وب سایت های معتبر منتشر کنید.

نکات کلیدی جهت تولید محتوا هدفمند:

شما می توانید به راحتی هم محتوای مناسب برای کاربر تولید کنید و هم اهداف مهمی را نیز در آن دنبال کنید. در بخش های قبلی در مورد مزیت های تولید محتوا گفتیم حال می خواهیم نکات مهمی را با هم بررسی کنیم که باید در هنگام تولید محتوا به آن دقت کنید. مهم ترین آن ها به شرح زیر است:

کلمات کلیدی اصلی:

برای آن که مخاطبان بهتر شما را پیدا کنند و موتورهای جستجو بتوانند مطالب شما را به کاربران نشان دهند، باید از کلمات کلیدی موجود در زمینه مورد نظر استفاده کنید. مثلا اگر در بخش تولید محتوای سایت خود از محتوای دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی استفاده می کنید، بنابراین باید این کلمات کلیدی را نیز در جاهای مختلف و به اندازه تکرار کنید.

خدمات تولید محتوا

کلمات کلیدی فرعی:

علاوه بر کلمات کلیدی اصلی که در محتوای خود به کار می برید، باید از تعدادی کلمه کلیدی فرعی نیز استفاده کنید. همان مثال قبل یعنی دیجیتال مارکتینگ را در نظر بگیرید که خود این کلمه یک کلید واژه اصلی است، اما شما می توانید از کلید واژه های فرعی مانند، ویدیو مارکتینگ، تعرفه دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی دیجیتال، تبلیغات اینترنتی و … استفاده کنید تا هم سئو سایت خود را بالا ببرید و هم مخاطبان بیش تری جذب کنید.

تعداد کلمات کلیدی:

دقت کنید که باید تعادل را رعایت کنید و به اندازه از کلمات کلیدی استفاده کنید. بدین معنی که نه زیاد از کلمات کلیدی استفاده کنید ونه کم بلکه به اندازه.

محتوای جذاب:

محتوایی که تولید می کنید باید حتما مفید و برای مخاطب جذاب باشد تا وی را ترغیب کند که از محتوای شما استفاده کند. شما قرار است که مفاهیم و اطلاعات مفیدی را به مخاطب انتقال دهید و او از آن ها بهره ببرد اما اگر شما صرفا بخواهید محتوای بی کیفیت منتشر کنید، کاربران زیادی جذب نخواهید کرد.

تصاویر:

اگر شما محتوای متنی تولید می کنید پس بهتر است که از تصاویر با کیفیت و مرتبط با موضوع مورد نظر استفاده کنید تا خواندن محتوا برای مخاطب جذاب باشد.

بستر انتشار مناسب:

با توجه به بستر و محیطی که قرار است محتوا را در آن منتشر کنید، باید استراتژی های مختلفی داشته باشید. مثلا برای انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی، بهتر است که از محتوای تصویری و ویدیویی استفاده کنید که تاثیر بیش تری دارد.

پیوستگی مطالب:

سعی کنید به صورت پیوسته در یک زمینه خاص محتوا تولید کنید تا مخاطبان ترغیب شوند که محتواهای شما را دنبال کنند. در واقع سعی کنید از روش سریالی جهت تولید محتوا استفاده کنید، بدین صورت که یک موضوع را انتخاب کنید و یک بازه نسبتا طولانی درباره آن محتوا تولید کنید تا مخاطب متوجه شود که شما در این زمینه تخصص لازم را دارید و مطالب شما را دنبال کند.

کپی ممنوع:

متاسفانه خیلی از وب سایت ها جهت تولید محتوا سایت خود، زحمت نمی کشند و محتوای موجود در سایت های مختلف را در وب سایت خود قرار می دهند که این اصلا خوب نیست و به شدت روی کسب و کار و اعتبار شما تاثیر منفی دارد. اگر مخاطب متوجه شود که شما فقط مطالب را کپی می کنید و مطلب جدیدی برای ارائه ندارید، قطعا دیگر به وب سایت شما مراجعه نخواهد کرد.

خدمات تولید محتوا

خدمات تولید محتوا:

شما می توانید به راحتی جهت تولید محتوا، شرکت هایی که در زمینه خدمات تولید محتوا فعالیت می کنند را انتخاب و کار تولید محتوا خود را به آن ها بسپارید. دقت کنید که شرکت یا گروه معتبری را جهت این کار انتخاب کنید تا خدمات تولید محتوا شما با بالاترین کیفیت انجام شود و نتیجه مثبت آن را در کسب و کار خود ببینید. شرکت هایی که در زمینه تولید محتوا فعالیت می کنند باید بتوانند خدمات زیر را به شما ارائه دهند:

تولید محتوا متناسب با محیطی خاص: اگر شما بخواهید محتوای خود را در قالب محتوای ویدیویی تولید کنید و آن را در اینستاگرام منتشر کنید و همچنین در ویدیو از افراد مختلفی استفاده شود، بنابراین شرکت مورد نظر باید در این زمینه نیاز شما را مرتفع کند و و محتوای ویدیویی مناسب جهت انتشار در اینستاگرام را برای شما تولید کند.

تولید محتوا سئو شده: دقت کنید که کلمات کلیدی اصلی و کلمات کلیدی فرعی در محتوای شما به کار رفته باشد و محتوا طوری باشد که مخاطب را جذب و سئو سایت شما را بالا ببرد. بنابراین باید شرکت مربوطه کار تولید محتوا را به افراد متخصص بسپارد تا محتوای مفید تولید کنند.

عدم کپی: شرکت هایی که خدمات تولید محتوا را به کاربران خود ارائه می دهند، باید از افراد متخصص استفاده کنند و نباید مباحث موجود در وب سایت های دیگر را کپی و در قالب محتوای جدید به شما دهند که این کار تاثیر بدی در کسب و کار شما خواهد گذاشت. بنابراین پس از دریافت محتوا، حتما چک کنید که محتوای شما کپی شده نباشد.

حق انتشار: شرکتی که خدمات تولید محتوا ارائه می دهد، نباید محتوایی که برای شما تولید کرده است را به مشتری های دیگر دهد بنابراین محتوای تولید شده متعلق به شما است و بابت آن پول می دهید و باید فقط شما از آن استفاده کنید.

سخن پایانی:

دقت کنید که محتوا پادشاه است، پس کار تولید محتوا خود را به شرکت هایی که در زمینه خدمات تولید محتوا فعالیت می کنند بسپارید تا نتیجه مثبت آن را در کسب و کار خود ببینید. نکته پایانی این که روی تولید محتوا وقت بگذارید چون این محتوا هست که محصولات و خدمات شما را معرفی می کند.

آیا نیاز به مشاوره دارید؟؟!

فقط کافیست با شماره تماس 09359312383 تماس گرفته و از مشاوره های رایگان کارشناسان استودیو سیمیا برخوردار شوید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


تولید محتوای تصویری

تولید محتوای تصویری

قیمت سئو سایت

قیمت سئو سایت

تولید محتوای متنی

تولید محتوای متنی

تعرفه تولید محتوا

تعرفه تولید محتوا

برچسب ها


آخرین پروژه ها


تولید محتوای ویدیویی
تولید محتوای تصویری
قیمت سئو سایت
خدمات افزایش بازدید سایت
تولید محتوای متنی
تعرفه تولید محتوا